Historia Krakowa jest bogata, kolejne warstwy historyczne ciągle narastają, wzbogacając wielowiekowy życiorys miasta.
Opowiadając Kraków przywołujemy miejsca, tradycje, przedmioty, które na stale wpisały się w lokalną tradycję. Barbakan, Planty, wianki, barwne klomby, zabawy, wspólny czas spędzany w kręgu – co łączy te pojęcia? Oczywiście motyw koła! Na tym właśnie prostym okrągłym motywie skupimy się podczas tegorocznego Dnia Dziecka, który Muzeum Krakowa świętować będzie z Wami, naszymi najmłodszymi gośćmi, aż dwa dni: 1 i 2 czerwca, w różnych oddziałach. Koło symbolizuje równowagę, harmonię, doskonałość, nieskończoność. Niech, więc radość i zabawa trwa w nieskończoność!
SOBOTA 1 CZERWCA 2024
godz. 10:00 (czas trwania do 1,5 godziny)
Spacer połączony z questingiem dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Pałac Krzysztofory (rozpoczęcie) – Stare Miasto (spacer w obrębie Plant)
Prowadzenie: Adrian Tylek
godz. 11.00
Warsztaty muzealne dla dzieci w wieku 6–10 lat
Miejsce: Muzeum PodgórzaWspaniale ukwiecone klomby kwiatowe są ozdobą każdego miejskiego parku. W czasie zajęć uczestnicy poznają Wojciecha Bednarskiego – założyciela jednego z najpiękniejszych parków Krakowa. Dowiedzą się, jak i gdzie powstał park jego imienia, skąd przywieziono do niego drzewa i kwiaty. Porozmawiamy o kwiatach i kolorach oraz o zasadach tworzenia pięknych kompozycji kwiatowych na parkowych klombach. W części plastycznej dzieci same przygotują trójwymiarową kompozycję inspirowaną barwnymi kwiatowymi klombami.
Prowadzenie: Anna PomykalskaStrulkis, gribelach i inne żydowskie zabawy
godz. 15.00
Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat
Miejsce: Stara SynagogaKażdy kojarzy gry w chowanego, w klasy, w gumę czy w zbijaka. Jednak czy ktokolwiek słyszał o czymś takim jak czajch’n albo rejzelach? Na zajęciach będziemy mieli okazję poznać popularne wśród żydowskich dzieci zabawy wykorzystujące koła i kółka, ich zasady, formę, a co najważniejsze: sami będziemy się bawić! Bo czym jest zabawa, jeśli nie ciekawym sposobem na naukę?
Uwaga! Ze względu na to, że zajęcia odbędą się na zewnątrz, prosimy o zabezpieczenie dzieci przed słońcem i insektami.
W przypadku złych warunków atmosferycznych zajęcia odbędą się w innej formie wewnątrz Muzeum.
Prowadzenie: Aleksandra Gaj
Szopka na okrągło
godz. 12.00
Warsztaty dla rodzin z dziećmi, dzieci od 10 lat
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Zapraszamy Was na warsztaty szopkarskie w Forcie! Mimo letniej aury za oknami, sezon tworzenia szopek już się rozpoczyna. Na zajęciach będziecie mieli okazję zapoznać się z techniką tworzenia szopek krakowskich – niematerialnego dziedzictwa Krakowa wpisanego na listę Unesco. Wspólnie stworzymy elementy charakterystyczne dla tradycji krakowskiego szopkarstwa, pod okiem doświadczonego szopkarza i w dodatku harcerza! Będzie to także świetna okazja do rozmowy i podpatrzenia technik szopkarskich.
Prowadzenie: Filip Fotomajczyk
Pleciemy wianki
godz. 13.00 i 16.00
Warsztaty dla rodzin z dziećmi i młodzieżą w wieku 10–16 lat
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Zapraszamy dzieci i młodzież do Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego do wspólnego plecenia wianków. Na warsztatach prowadzonych przez wieloletnią specjalistkę dowiecie się, jak tworzyć te piękne ozdoby z kwiatów i bibuły, a każdy z Was wyjdzie z zajęć z własnoręcznie wykonanym wiankiem.
Prowadzenie: Lidia Maj
Obrazy wypalane w drewnie
godz. 13.30 i 15.30
Warsztaty dla rodzin z dziećmi, dzieci od 10 lat
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Zapraszamy dzieci i młodzież do Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego na warsztaty pirograficzne. W trakcie zajęć za pomocą wypalarek, zwanych także pirografami, będziemy tworzyć obrazy na okrągłych plastrach drewna. Pirografia to technika wymagająca cierpliwości i ostrożności, dlatego prosimy, aby każdemu dziecku towarzyszył opiekun.
Prowadzenie: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska
Wspólny czas wokół ogniska
godz. 16.00
Ognisko/ warsztaty dla rodzin z dziećmi
Miejsce: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków na wspólne ognisko i dobrą zabawę. Na naszym terenie będą czekały atrakcje dla dzieci w postaci gier i zabaw. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą jedzenia, które można przyrządzić na ognisku. W godzinach 17.00–18.00 nasi pracownicy pokażą Wam, jak przygotować prostą ogniskową przekąskę z mąki, wody i soli.
Prowadzenie: Jan Dziechciowski, Agata Skrzoska
NIEDZIELA 2 CZERWCA 2024
godz. 11:00 (czas trwania do 1,5 godziny)
Pokaz filmowy dla rodzin z dziećmi w wieku 4–10 lat
Miejsce: Pałac Krzysztofory (Sala Miedziana)Jesteście ciekawi, jakie bajki oglądali Wasi rodzice czy dziadkowie? Jeśli tak, zapraszamy Was na pokaz dawnych, już teraz kultowych bajek, podczas którego wspólnie obejrzymy kilka świetnych tytułów, a na wystawie poszukamy bohaterów tych historii.
Prowadzący: Adrian TylekWokół archeologii – średniowieczne skarby pod lupą
godz. 12.30
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–10 lat
Miejsce: Rynek PodziemnyPodczas zajęć poznamy historię badań archeologicznych na krakowskim Rynku. Dowiemy się, na czym polega praca archeologa i jakimi narzędziami się posługuje. Na przykładzie zabytków prezentowanych na wystawie sprawdzimy, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców dawnego Krakowa. Opowiemy historie unikatowych przedmiotów, między innymi takich jak: denar ze świętym Stanisławem, bochen ołowiu, zawieszka z monety bizantyńskiej czy pierścień fede ring. W części warsztatowej poszukamy artefaktów ukrytych w przygotowanym dla uczestników stanowisku archeologicznym.
Prowadzenie: Katarzyna KucharskaMuzeum kołem się toczy, czyli dziecięce lata Muzeum Krakowa
godz. 14.00
Zajęcia plastyczne dla rodzin z dziećmi w wieku 6–10 lat
Miejsce: Pałac Krzysztofory (SPOTKA)Nie od dziś wiadomo, że wszystko ma swój początek. Nie inaczej jest w przypadku powstawania różnych budynków i instytucji na całym świecie. 31 maja 2024 roku Muzeum Krakowa świętuje 125-lecie swojego istnienia. Z tej okazji pragniemy zaprosić dzieci wraz z rodzicami na zajęcia, podczas których opowiemy o początkach naszego muzeum i dowiemy się, co w ogóle kryje się pod tą nazwą. Zobaczymy także, jak wyglądał Kraków ok. 1900 roku, co nosili nasi założyciele, a czym bawiły się wówczas dzieci. Na koniec uczestnicy zajęć wykonają pamiątkowe laurki urodzinowe i ofiarują je Muzeum Krakowa.
Prowadzenie: Małgorzata Kuciel i Anna Magiera
Wielkie malowanie kredą
godz. 10.00–13.00
Zabawa dla rodzin z dziećmi
Miejsce: plac przed Muzeum Nowej Huty
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego malowania kredą. Niech plac przed Muzeum Nowej Huty zatonie w tysiącu barw i kształtów!
Запрошуємо всіх бажаючих разом малювати крейдою. Нехай площа перед Музеєм Нової Гути замайорить тисячею кольорів і форм!
Nowa Huta, Nowa Nuta – warsztaty umuzykalniające dla dzieci
godz. 10:00–11:00 – grupa dla niemowląt niechodzących
godz. 11:30–12:30 – dzieci chodzące do 3 roku życia
godz. 13:00–14:00 – dzieci w wieku 4–6 lat
Miejsce: Muzeum Nowej Huty
Czy jesteście zmęczeni tandetną i kiepsko wyprodukowaną muzyką przeznaczoną dla naszych najmłodszych? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to zbuntujmy się wspólnie przeciw bylejakości i zaoferujmy naszym dzieciom kontakt z fascynującym światem nowych melodii, instrumentów i rytmów! Naszą przewodniczką w podróży do świata muzyki będzie edukatorka, multiinstrumentalistka, wokalistka, absolwentka szkoły muzycznej w klasie skrzypiec – Anna Kubik. Warsztaty są elementem programu towarzyszącego wystawie Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89.
Prowadzenie: Anna Kubik
Przygoda z Kotkiem Włodkiem
godz. 15.00–16.00
Warsztaty muzealne dla dzieci w wieku 5–10 lat
Miejsce: Muzeum Nowej Huty
Zapraszamy na warsztaty, podczas których dzieci będą miały okazję poznać Kotka Włodka. To będzie niezapomniana przygoda pełna zabawy, śmiechu i kreatywności. Wspólnie narysujemy naszego bohatera, zaśpiewamy i zatańczymy w rytm piosenki o sympatycznym futrzaku. Na bazie wyobrażeń dzieci powstaną rysunki przedstawiające kotka. Będziemy też tworzyć kocie origami. Na zakończenie warsztatów podzielimy się wrażeniami z zajęć i podsumujemy naszą wspólną przygodę z Kotkiem Włodkiem. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom za udział w warsztatach oraz małą niespodziankę związaną z naszym tematem.
Prowadzenie: Iwona Wojas-Gierłach
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
W dniach 1 i 2 czerwca wejście do wszystkich oddziałów Muzeum Krakowa dla dzieci i młodzieży (do lat 18) w cenie 1 zł
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Dzień Dziecka w muzeum jest odpłatny.
Bilety:
– dzieci i młodzież (do lat 18): 20 zł
– bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 20 zł
– posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki
Bilety można zakupić online poprzez stronę https://bilety.mhk.pl , w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.Informacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: [email protected]
Data:
sobota, 01.06.2024 - niedziela, 02.06.2024
Godzina 10:00 -17:30
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Miasta Krakowa
Lokalizacja:
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35 (wejście od ul. Szczepańskiej 2)
31-011 Kraków
Muzeum Nowej Huty
os. Centrum E 1
31- 934
Kraków
Podziemia Rynku
Rynek Główny 1
31-042
Kraków
Stara Synagoga
ul. Szeroka 24
31-053
Kraków
Bilety:
Wstęp do muzeum - 1 PLN
Udział w zajęciach - 20 PLN