Unikalne kolekcje w niezwykłej oprawie
Ekspozycja obejmuje stylowo zaaranżowane wnętrza i różnorodne dzieła rzemiosła artystycznego, w tym złotnictwo, tkaniny, ubiory, meble, ceramikę, szkło, a także instrumenty muzyczne i judaika. Szczególną uwagę zwracają:
- Tkaniny i ubiory: od XIV-wiecznej stuły z opactwa benedyktynów w Tyńcu po jedwabne pasy kontuszowe z XVII i XVIII wieku, w tym rzadki pas perski zdobiony postaciami sokolników. Kolekcja sukien od XIX do początku XX wieku stanowi kompletny przegląd mody tamtych czasów, wzbogacony o akcesoria takie jak wachlarze, rękawiczki czy biżuteria.
- Złotnictwo: od unikatowej czary włocławskiej z X wieku po relikwiarz kruszwicki z XII wieku. Znaczącą część kolekcji stanowią polskie srebrne naczynia i guziki do ubiorów z XVII i XVIII wieku, a także dzieła europejskich mistrzów z Augsburga, Norymbergi czy Hamburga.
- Szkło: barokowe wyroby z polskich hut, takich jak Naliboki i Urzecze, biedermeierowskie szkła środkowoeuropejskie oraz unikatowe witraże z kościoła oo. Dominikanów w Krakowie – jedyny tak obszerny zbiór średniowiecznych witraży w polskich muzeach.
Intrygujące detale i mistrzowskie wykonanie
Wśród prezentowanych przedmiotów wyróżniają się również zegary – od kaflowych zegarów Wolfganga Prennera z XVII wieku po empirowe zegary kominkowe i rzadkie zegary podróżne z XVIII wieku. Sala historyczna przyciąga uwagę pamiątkami związanymi z Tadeuszem Kościuszką, księciem Józefem Poniatowskim i Adamem Mickiewiczem, w tym osobistymi przedmiotami, jak portfel czy tabakierki poety.
Kolekcja judaików, eksponowana w osobnym aneksie, obejmuje przedmioty związane z obrzędami synagogalnymi i domowymi, takie jak lampy chanukowe czy jady, stanowiąc najciekawszy zbiór zabytków kultury żydowskiej w Polsce.
Sztuka początku XX wieku i lokalne tradycje
W nowej części Galerii znajdują się dzieła powstałe w Warsztatach Krakowskich oraz na kursach przy Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie. Wyjątkową atrakcją są batiki na drewnie i tkaninie, tworzone pod kierunkiem Antoniego Buszka, oraz dzieła inspirowane twórczością Warsztatów Wiedeńskich.
Majstersztyki ceramiki i meblarstwa
Ceramika, jedna z najbogatszych kolekcji w Polsce, obejmuje romańskie płytki, gotyckie kafle, włoskie majoliki z XVI wieku oraz porcelanę z manufaktur w Miśni, Wiedniu czy Sevres. Wśród polskich wyrobów wyróżniają się przedmioty z manufaktury królewskiej w Belwederze oraz z Korca i Ćmielowa.
Galeria mebli zachwyca różnorodnością – od hiszpańskich vargueno z przełomu XV i XVI wieku, przez rokokowe dzieła francuskie, po biedermeierowskie i secesyjne formy. Kolekcję wzbogacają małe formy meblarskie, jak intarsjowane szkatułki i sepetowe kuferki.
Wyjątkowa podróż w czasie
Galeria Rzemiosła Artystycznego to miejsce, gdzie kunszt artystów i rzemieślników splata się z bogatą historią polskiej i europejskiej kultury materialnej. Ta różnorodna i unikatowa kolekcja czeka, by zachwycić zwiedzających swoim pięknem i historią.
Data:
środa, 01.01.2025 - wtorek, 30.12.2025
Godzina 10:00 -18:00
Wykonawca / Organizator:
Muzuem Narodowe w Krakowie
Lokalizacja:
Muzeum Narodowe w Krakowie | Gmach główny
al. 3 Maja 1
30-062 Kraków
Bilety:
Bilety od - 25 PLN