Noc Kin Studyjnych w Krakowie – program:
Kino Agrafka
- 11:00 – DZIECI Z BULLERBYN + spotkanie z Martą Ruszkowską
Projekcja filmu Dzieci z Bullerbyn oraz spotkanie z Martą Ruszkowską – rysowniczką i ilustratorką książek dla dzieci.
Bullerbyn to mała wioska w Szwecji składająca się z trzech gospodarstw. Mieszka tam sześcioro dzieci, które dzięki swojej wyobraźni i pomysłowości przeżywają codzienne przygody i nigdy się nie nudzą. Najmniejsza i najsłynniejsza wioska świata staje się sceną wielkich wakacyjnych przygód.
Dzieci z Bullerbyn | Alla vi barn i Bullerbyn, reż. Lasse Hallström, Szwecja 1986, 91 min
Kategoria wiekowa: 6+
- 11:00–14:00 – WEŹŻE PLAKAT
W ramach Nocy Kin Studyjnych Kino Agrafka po raz kolejny otworzy swoje plakatowe archiwum.
HAS w Agrafce – 100. rocznica urodzin Wojciecha Jerzego Hasa
Z okazji setnych urodzin Wojciecha Jerzego Hasa Kino Agrafka zaprasza na pokazy dwóch filmów reżysera, prezentowanych z angielskimi napisami:
- 18:00 – LALKA
Reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1968, 151 min
Film będący autorską interpretacją powieści Bolesława Prusa. Has koncentruje się na osobistym dramacie Stanisława Wokulskiego, którego romantyczna, nieodwzajemniona miłość do Izabeli Łęckiej i wyobcowanie w społeczeństwie końca XIX wieku prowadzą do tragicznego rozdźwięku między światem idei a realiami życia.
W rolach głównych: Beata Tyszkiewicz i Mariusz Dmochowski.
- 21:15 – ROZSTANIE
Reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1960, 73 min
Magdalena, aktorka z Warszawy, wraca do rodzinnego miasteczka na pogrzeb dziadka. Spotkanie z przeszłością i konfrontacja z teraźniejszością wywołują lawinę refleksji o przemijaniu i samotności.
Adaptacja opowiadania Jadwigi Żylińskiej. Has nazwał ten film „komedią sentymentalną”, pełną melancholii i subtelnego dramatu.
W rolach głównych: Lidia Wysocka i Władysław Kowalski.
Kino KIKA – 12 kwietnia (sobota)
Filmy nominowane do Nagrody Publiczności LUX 2025
Konkurs o LUX – Europejską Nagrodę Publiczności organizują Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa we współpracy z programem Kreatywna Europa i siecią Europa Cinemas. Kino KIKA zaprezentuje cztery nominowane filmy w ramach szóstej edycji Nocy Kin Studyjnych.
- 12:30 – FLOW
Reż. Gints Zilbalodis, Łotwa/Francja/Belgia 2024, 84 min
Kategoria wiekowa: 10+
Kot, przyzwyczajony do samotności, wyrusza w niezwykłą podróż po wielkiej powodzi. Towarzyszy mu grupa zwierząt – kapibara, ptak, lemur i pies. Ta wizualna opowieść o międzygatunkowej solidarności i przyjaźni przemienia się w emocjonalną odyseję.
Film nagrodzony Oscarem, Złotym Globem i Europejską Nagrodą Filmową.
- 15:00 – DAHOMEJ
Reż. Mati Diop, Francja/Senegal/Benin 2024, 68 min
26 obiektów powraca z muzeum w Paryżu do Beninu, inicjując dyskusję o kolonializmie, tożsamości i duchowym dziedzictwie. Narrację prowadzi fikcyjny monolog statuy króla Gezo, który nadaje filmowi głębię i symbolikę.
- 17:00 – PRZECHWYCONE
Reż. Oksana Karpovych, Kanada/Francja/Ukraina 2024, 95 min
Wyjątkowy dokument o wojnie w Ukrainie, zbudowany na przechwyconych rozmowach rosyjskich żołnierzy z rodzinami. Poruszający i bezkompromisowy obraz wojennej rzeczywistości, ukazany przez pryzmat absurdu, przemocy i propagandy.
- 19:00 – MILCZENIE JULIE
Reż. Leonardo Van Dijl, Belgia/Szwecja 2024, 97 min
Debiut wyróżniony w Cannes. Julie, utalentowana tenisistka, staje przed trudnym wyborem, gdy jej trener zostaje oskarżony o nadużycia. Intymne, ciche kino o wewnętrznej walce, lojalności i dorastaniu w cieniu systemu.
Kino Pod Baranami
- 11.00 „Kosmiczna wiadomość”, reż. Felix Binder, Niemcy 2023, 103′, (dla dzieci powyżej 7 lat )
Po seansie odbędą warsztaty plastyczne inspirowane tematyką filmu. - 14.30 „Mickey 17″, reż. Bong Joon Ho, USA/Wielka Brytania 2025, 138′, z prelekcją
Niezapowiadający się na bohatera Mickey Barnes nieoczekiwanie podejmuje się wyjątkowej pracy. Jego pracodawca żąda bowiem ostatecznego poświęcenia. Mickey musi umrzeć, żeby zarobić.
- 20.00 „Grawitacja”, reż. Alfonso Cuarón, USA/Wielka Brytania 2013, 90’, z prelekcją
Dr Ryan Stone, błyskotliwa inżynier medyczna, wyrusza w swoją pierwszą podróż kosmiczną wraz z astronautą -weteranem Mattem Kowalskym, dowodzącym swym ostatnim lotem przed emeryturą. Nieszczęśliwy wypadek sprawia, że rutynowa misja kosmiczna przeradza się w dramatyczną walkę o życie.
Kino Mikro
Has na krótko czyli edukacja na filmowej taśmie. Krótka historia filmu oświatowego.
Zanim Wojciech Jerzy Has otrzymał od władz kinematografii zielone światło na realizację pełnometrażowego debiutu, musiał długo terminować w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Mówiło się, że „oświatówka” była jednym z miejsc zesłania dla twórców niepokornych. Czy faktycznie?
- 22.30 pokaz pierwszego zestawu krótkometrażowych filmów oświatowych Wojciecha Jerzego Hasa (86′) oraz wykład historyka kina Macieja Gila „Has na krótko”.
W programie:
Harmonia (1947, 11′), Ulica Brzozowa (1947, 9′), Parowóz Pt 47 (1949, 8′), Moje miasto (1950, 7’), Pierwszy plon (1950, 21’), Scentralizowana kontrola przebiegu produkcji (Cukier) (1951, 12′), Harcerze na zlocie (1952, 18′).
Maciej Gil – historyk kina, badacz dziejów i animator kultury filmowej, dziennikarz, redaktor, prelegent, edukator, festiwalowy juror i selekcjoner. Od niemal ćwierćwiecza organizator i konsultant programowy licznych wydarzeń filmowych w Polsce i za granicą, w tym poświęconego dziejom kin autorskiego projektu „Kinobus” oraz Krakowskich Spacerów Filmowych.
- 00:30 pokaz drugiego zestawu krótkometrażowych filmów oświatowych Wojciecha Jerzego Hasa (76′)
W programie:
Karmik Jankowy (1952, 14’), Zielarze z Kamiennej Doliny (1952, 16′), Przegląd kulturalny 2/53 (1953, 12′), Nasz Zespół (1955, 34′) Widzowie Nocy Kin Studyjnych będą mogli zabrać ze sobą niezwykłą pamiątkę – archiwalne taśmy 35 mm z filmami oświatowymi
Kino Sfinks
- 16:00 „Koszmar z ulicy Bulwarowej. O nowohuckich mordercach i morderstwach” – opowiada pisarka, reportażystka i archiwistka społeczna Katarzyna Kobylarczyk (sala Mały Metraż)
- 18:00 „Wieczorynka dla dzieci: Wilk na 100%” (sala Mały Metraż), reż. Alexs Stadermann, Australia/Belgia 2020, 96’dubbing, (kategoria wiekowa: 7+)
Freddy Lupin ma prawie trzynaście lat i jest dziedzicem znamienitego rodu wilkołaków. Tak, tak, wilkołaki żyją wśród nas! Za dnia wyglądają jak ludzie, ale nocami zmieniają się w wilki. Freddy w dniu urodzin po raz pierwszy ma przejść przemianę i stanąć na czele swojej watahy. Zamiast w potężnego wilka, chłopak zmienia się w uroczego białego pudelka o różowej grzywce.
- 18:30 Nocne kino dla dorosłych: „Kod zła”, reż. Osgood Perkins, USA/Kanada 2024, 101’
Lata 90. XX wieku. Agentka FBI Lee Harker zostaje przydzielona do rozwiązania zagmatwanej sprawy dotyczącej morderstw rodzin na przestrzeni dziesięcioleci, które łączy zaszyfrowana wiadomość pozostawiona na każdym miejscu zbrodni.
- 20.30 „Omen: Początek”, reż. Arkasha Stevenson, USA/Włochy 2024
Prequel kultowego horroru Richarda Donnera z 1976 r. Margaret Daino jest młodą amerykańską nowicjuszką wysłaną do Rzymu, aby rozpocząć życie w służbie Kościołowi, pracując w miejscowym sierocińcu. Wkrótce jednak napotyka mrok, przez który zaczyna kwestionować własną wiarę i odkrywa przerażający spisek.
Kino Paradox
- 15.00 Warsztaty OKŁADKA – warsztaty dla osób 13 +. Czas trwania 1,5 h, ilość uczestników: 15 osób.
Zapisy drogą mailową: [email protected].
Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez Elżbietę Gądek, których celem jest zaprojektowanie i stworzenie własnej okładki na notes. Będzie to również przestrzeń do pracy twórczej, gdzie pobawimy się w kreowanie kolaży, do których inspiracją będą plakaty filmowe, okładki kaset VHS i wszystko co wyobraźnia przyniesie!
Prowadząca: Elżbieta Gądek – ur. 1984 r. | artystka, ilustratorka, pedagożka Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Autorka grafik i ilustracji min. dla magazynów Zwierciadło czy Charaktery.
Współzałożycielka grupy artystycznej Kuratorki. Laureatka Stypendium twórczego MKiDN w 2016 r. Obecnie pracuje w Centrum Młodzieży im. H. Jordana, mieszka i realizuje się twórczo w Krakowie.
Program filmowy:
- 18.30 „Innego końca nie będzie”, reż. Monika Majorek / Polska / 2024 / 85’
Pełna szczerych emocji opowieść o nadziei na przyszłość, odbudowie rodzinnych relacji i sile wspomnień. Po dłuższej nieobecności, Ola, najstarsza z trójki rodzeństwa, postanawia wrócić w rodzinne strony. Chociaż na pierwszy rzut oka wszystko wygląda znajomo, to w rzeczywistości życie jej bliskich ruszyło dalej.
- 20.30 „Clerks”, reż. Kevin Smith reż. Kevin Smith / USA / 1994 / 93’
Szalony i dziki dzień z życia niezwykłych sprzedawców lokalnego supermarketu i okolicznej wypożyczalni wideo. Niewybredny dowcip i ich „zakładowe” wybryki nadają zupełnie nowego znaczenia obsłudze klienta. Dante i Randal stają twarzą w twarz z rewią nieprzewidywalnych kupujących.
- 22.30 „Censor”, reż. Prano Bailey-Bond / Wielka Brytania / 2021 / 82’ (kategoria wiekowa 18 +)
Deszczową i mglistą Wielką Brytanię zalewa fala morderstw. Według rządu wzrost przestępczości ma związek z video nasties rozpowszechnionymi w kraju na nielegalnych kasetach VHS. Enid, skrupulatna cenzorka – na jednej z recenzowanych kaset rozpoznaje swoją zaginioną przed laty siostrę.
Ponadto:
Zachęcamy Państwa do przyniesienia do kina swoich starych kaset VHS. Wzorem bohaterów filmu „Innego końca nie będzie”, w Sali Parakinowej_Relax od 17.00 do 21.00 będzie można odtworzyć swoje domowe kasety VHS.
Ilość miejsc: 20, maksymalny czas: 45 minut.
Zapisy: [email protected].
Odbiór wejściówek
Wszystkie pokazy są bezpłatne. Wejściówki dostępne będą w kasach kin:
-
Maksymalnie 2 bilety na seanse dla dorosłych,
-
Maksymalnie 4 bilety na seanse dla dzieci.
Wejściówka traci ważność z chwilą rozpoczęcia seansu.
Projekt realizowany przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków w ramach marki Krakowskie Noce – Noc Kin Studyjnych, pod patronatem Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Data:
sobota, 12.04.2025, 11:00
Wykonawca / Organizator:
Kraków
Lokalizacja:
Kinokawiarnia KIKA
ul. Ignacego Krasickiego 18
30-503 Kraków
Kino Agrafka
ul. Krowoderska 8
31-142
Kraków
Kino Paradox
ul. Krupnicza 38
31-123
Kraków
Kino pod Baranami
Rynek Główny 27
31-010
Kraków