Gotowi na podróż w czasie – od pierwszych koncepcji miast, przez kolejne epoki, w tym obie rewolucje przemysłowe i powojenną modernizację, aż po czasy współczesne, a nawet do przyszłości. Patrzymy na techniczny portret miasta nie tylko z uważnością i szacunkiem, ale także z czułością.
W świat myśli inżynieryjnej wprowadzi aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Narrację uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia. W Strefie LAB, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, można samodzielnie wykonać doświadczenia. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć podstawowe jednostki układu SI.
Wśród unikatowych eksponatów znalazły się: pochodzące z Krakowa i Gdańska drewniane rury wodociągowe z XVI w., maszyna parowa F. Wichterle, drewniana pralka klepkowa Miele, maszyna do pisania dla niewidzących Picht, fonograf Edisona, pierwsze polskie telefony, maszyna szyfrująca Feldfernschreiber, odbiorniki radiowe Marconi 4LS/1 i Olympic-Z, luksusowy zestaw muzyczny Capello Roma (ze skalą geograficzną), jedna z pierwszych lamp elektronowych polskiej produkcji – trioda Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, kuchnia elektryczna „Gródek”, kuchenka gazowa New World, lodówka Electrolux do zabudowy z lat 20. XX w., suszarka do włosów Fön, samochód Polski Fiat 508, motocykl CWS Sokół 1000 M111, prototypy pojazdów takie jak mikrosamochód Smyk, komputer Odra 1305, czy prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz minikomputera PSPD 90 krakowskiej produkcji.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Inżynierii i Techniki:
- godz. 18:00 – 24:00 – Zwiedzanie indywidualne wystawy „Miasto. Technoczułość”
Największa w Polsce wystawa o tym, jak kolejne wynalazki inżynierii i techniki wpływały na rozwój miast i życie mieszkańców. 3000 m2 powierzchni ekspozycji na dwóch poziomach. Aż 600 zabytków techniki, Strefa LAB oraz 23 modele interaktywne. Zobacz jak kiedyś żyło się w mieście! (Ostatnie bilety do nabycia w kasie do godz. 23:00)
. - godz. 19:00 – 23:00 Zrób to sam! – Szatnia
W obszernej przestrzeni szatni przygotujemy dla naszych najmłodszych odwiedzających miejsce z zabawami kreatywnymi. Będziecie mogli zagrać w muzealną grę memory, wykonacie papierowe modele pojazdów, sprawdzicie jakie czary potrafią zaobserwować nasze oczy. Przygotujecie własne mini labirynty i stworzycie mini sensoryczne obiekty na wzór tych, które znajdują się na wystawie.
. - godz. 18:30 – 19:30 i godz. 20:00 – 21:00 – Rozgrywki Fabrykantów / Sala edukacyjna
Zapraszamy do zagrania w naszą najnowszą grę ekonomiczną Fabrykanci. Gra pozwoli wam na wcielenie się wielkich właścicieli krakowskich fabryk i przedsiębiorstw. To Wy będziecie nimi zarządzać, wypłacać pensje swoim pracownikom albo też płacić kary za źle wykonane zadania. Każda drużyna będzie miała szansę przekonać się jak być dobrym managerem.Wiek uczestników: 15+
Zapisy w drużynach (drużyna 2-5 osób)
Informacja i rezerwacja:
- telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11
- mailowo: [email protected]
.
Data:
piątek, 16.05.2025, 18:00 -00:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Inżynierii Miejskiej / Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa
Lokalizacja:
Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie
ul. Św. Wawrzyńca 15
31-060 Kraków
Bilety:
Wstęp - 5 PLN