Od 100 lat ręcznie formowane szkło z Krosna cieszy się niesłabnącą popularnością w kraju i za granicą. Cenione jest ze względu na doskonałą jakość oraz podążające za aktualną modą wzory. Było lub jest obecne niemal w każdym polskim domu oraz w milionach domów na całym świecie.
Wyroby krośnieńskich hut szkła zdobyły ponad 100 prestiżowych nagród na konkursach w Polsce i za granicą. Trafiając na rynki ponad 70 krajów na całym świecie, są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych polskich towarów. Na liście najsłynniejszych „klientów” krośnieńskiej marki znajdują się m.in. królowa brytyjska Elżbieta II, król Hiszpanii Juan Carlos, cesarski dwór Japonii, szach Iranu Reza Pahlavi, Michaił Gorbaczow, arabscy szejkowie. Krośnieńskie szkło trafa do hoteli i restauracji na całym świecie oraz linii lotniczych, m.in. Singapore Airlines, a od niedawna jest obecne na pokładach PLL LOT w klasach Biznes i Premium Economy.
Nic więc dziwnego, że od wielu lat światowi giganci w zakresie produkcji szkła właśnie krośnieńskiej fabryce zlecają wykonanie swoich wiodących kolekcji, a także powierzają tutejszym projektantom opracowanie nowych wzorów. Wśród nich są m.in. liderzy rynku wnętrzarskiego, jak Lehmann czy Crate & Barrel, Duka, Reserved Home czy koncerny alkoholowe.
Jednak krośnieńskie szkło to nie tylko piękne karty zapisane w historii polskiego przemysłu Tworzone w Krośnie, z pozoru zwykłe przedmioty dekoracyjne czy użytkowe (kieliszki, karafki, wazony, misy) były i są tak naprawdę dziełami sztuki użytkowej. Nie sposób podać dokładnej liczby autorów projektów wyrobów krośnieńskich hut szkła. Byli wśród nich nie tylko projektanci zatrudnieni w hucie czy też wykonujący projekty na jej zlecenie, ale też studenci Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych i późniejszej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którzy w krośnieńskiej fabryce odbywali praktyki studenckie i staże.
Na wystawie „Szklane Nieznane. Projektanci Krosna” prezentujemy prace zaledwie dwunastu projektantów zatrudnionych w krośnieńskich hutach szkła. Wybór dwunastu nazwisk spośród kilkudziesięciu nie był łatwy – istotnym ograniczeniem była dostępność prac i ich prawidłowa dentyfikacja. Pomimo że w ogromnej wzorcowni huty Krosno Glass S.A. znajdują się tysiące szkieł zaprojektowanych i wyprodukowanych w krośnieńskich hutach szkła, to żadne z nich nie posiada informacji dotyczącej historii projektowej: autora wzoru, daty produkcji czy nagród, jakie wzór otrzymał, a tych w dorobku huty było sporo.
Mamy nadzieję, że nasz projekt zapoczątkuje porządkowanie ogromnych zbiorów szkła zaprojektowanego i wyprodukowanego w krośnieńskich hutach szkła, a w przyszłości ich digitalizację.
Do tej pory nie powstało bowiem żadne opracowanie prezentujące dorobek projektantów, zatrudnionych w przedsiębiorstwie, które przez 100 lat istnienia tworzyło historię polskiego wzornictwa szkła.
Marian Fugiel / Anna Grabowska-Szczur / Patrik Illo / Agnieszka Leśniak-Banasiak / Joanna Lorens / Jerzy Maraj / Wszewłod Sarnecki / Jan Siedlecki / Beata Szajna / Janina Szopa / Maria Wierdak / Magdalena Wójcik
Kuratorzy: Anita Bialic, Hanna Wajda-Lawera
Zwiedzanie w godz. 17:00 – 21:00
Data:
piątek, 17.05.2024, 17:00 -21:00
Wykonawca / Organizator:
Galeria BB
Lokalizacja:
Galeria BB – Garbarska
ul. Garbarska 24
31–131 Kraków
Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN