„Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”
Od projektów graficznych, przez modę i meble, po gry komputerowe – najciekawsze przykłady polskiego designu ostatnich ponad 120 lat prezentowane są na stałej ekspozycji „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”.
Po raz pierwszy na wystawie stałej Muzeum Narodowe w Krakowie pokazuje najważniejsze osiągnięcia polskiego designu, doceniając jego znaczenie oraz odrębność wobec sztuk pięknych, jak i rzemiosła artystycznego. Prezentujemy przedmioty codziennego użytku, które dziś uznawane są za kultowe, a także wybitne dzieła polskich projektantów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego wzornictwa.
Na wystawie można zobaczyć eksponaty od czasów Młodej Polski, przez modernizm i awangardę w II RP, czasy PRL, po współczesność. Osobne sale poświęcone zostały sztuce plakatu i modzie. Wybrane ramy czasowe pozwalają docenić osiągnięcia twórców pierwszych polskich stowarzyszeń projektantów na przełomie XIX i XX wieku (Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana, Warsztaty Krakowskie), a jednocześnie podkreślić, że kluczowe znaczenie ma dziś dla nas dorobek XX wieku oraz dekad transformacji po 1989 roku.
Prezentacja tych 350 wyjątkowych obiektów to zapowiedź przyszłej działalności nowego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie w dawnym hotelu Cracovia.
Program Nocy Muzeów w Kamienicy Szołayskich:
- godz. 19:00 – 01:00 – Wystawa: „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”, I piętro
- godz. 19:00 – 24:00 – „Strefa gry w Dixit”.
.
Zapraszamy do gry w kultową karciankę Dixit. Dodatek do Dixit stworzony w całości z reprodukcji dzieł sztuki należących do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.
.
Uczestnicy i uczestniczki Nocy Muzeów mogą spędzić z Dixit MNK trochę czasu przy specjalnie przygotowanych stołach. Prowadzące stanowisko wolontariuszki zaprezentują też, jak przy pomocy prostych zadań uczynić karty Dixit rekwizytem i pretekstem do dialogu na ważne tematy.
. - godz. 20:00 „Sztuka lubi bajki, czyli jak pisać dla dzieci w muzeum” – o książkach dla dzieci wydanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie będą rozmawiać ich autorki oraz studenci Koła Naukowego UP (sala AV, parter)
.
Czy o artystach i nietypowych przedmiotach z kolekcji można opowiadać bajki, ale tylko trochę? Oczywiście! Wystarczy, by narratorami byli nieznani dotąd autorzy: suknia ślubna żony pewnego malarza, piec z bronowickiej chaty albo niesforna mucha, która zgubiła drogę do domu. O książkach dla dzieci wydanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie (Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum, Trochębajki o Janie Matejce, Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim) rozmawiać będą autorki: Jagoda Gumińska-Oleksy i Katarzyna Maziarz-Górka oraz Studenci Koła Naukowego UP w Krakowie: Karolina Wajda, Patrycja Surowiak, Klaudia Ryś, Justyna Zlezarczyk, Weronika Pykosz.W czasie Nocy Muzeów możliwy jest zakup książek w cenie rabatowej oraz uzyskanie dedykacji od autorek
. - godz. 22:30 Zwiedzanie z przewodnikiem
– Wystawa czasowa „Moda i sport”, I piętro
– Wystawa „Przekroje. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”, II piętro
Data:
piątek, 17.05.2024, 18:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
Lokalizacja:
Kamienica Szołayskich
Pl. Szczepański 9
31-011 Kraków
Bilety:
Wstęp - 5 PLN