Międzynarodowe Centrum Kultury w ramach Nocy Muzeów zaprasza na zwiedzanie wystawy „Śmiejąc się jednym, płacząc drugim okiem. Sztuka Rumunii z kolekcji Ovidiu Șandora.” i towarzyszące wystawie warsztaty.
Wystawa ukazuje sztukę rumuńską ostatnich stu lat jako lustro przemian społecznych i politycznych. To opowieść o twórczości rodzącej się na styku wolności i opresji, o grotesce, absurdzie i tragizmie, które współistnieją w rumuńskiej historii i kulturze. Od awangardy po najnowsze tendencje – dzieła prezentowane na wystawie tworzą wielowątkową panoramę artystyczną i zarazem zapis losów narodu.
Kolekcja Ovidiu Şandora to nie tylko zbiór wybitnych prac, lecz także świadectwo XX-wiecznych doświadczeń i refleksja nad tożsamością w kontekście zmieniającej się rzeczywistości. Obok eksperymentów formalnych znajdziemy tu dzieła nacechowane politycznym napięciem, tworzone w cieniu cenzury, jak i te powstające już po upadku reżimu komunistycznego.
Wystawie towarzyszy polsko-angielski album zawierający reprodukcje prac oraz eseje wybitnych badaczy i krytyków sztuki, który pogłębia kontekst ekspozycji i umożliwia pełniejsze zrozumienie rumuńskiej sceny artystycznej ostatniego stulecia.
Program Nocy Muzeów w Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie:
- godz. 16:00 – 24:00 – Udostępnienie obiektu dla zwiedzających.
- godz. 19:00 – Warsztaty: Ornament wiecznie żywy?
Współczesna sztuka rumuńska jest głęboko związana z historią, tradycją i mentalnością, które kształtowane były przez krajobraz i geografię. Wiele z tych elementów ma swoje odpowiedniki w Polsce, szczególnie w jej południowej części. Podczas warsztatów przyjrzymy się podobieństwom, które łączą nasze zwyczaje i język, oraz zastanowimy się, jak ornamentyka ewoluowała na przestrzeni czasu. Będziemy rzeźbić w drewnie i odbijać wzory na tkaninach.
Koszt: bezpłatne / Obowiązują zapisy
Prowadzący: Bartłomiej Pochopień
- godz. 21:00 – Warsztaty: Dekonstrukcja
Kubiści postrzegali świat jako zbiór geometrycznych brył. W swoich dziełach starali się ukazać przedmioty z wielu perspektyw jednocześnie, tworząc wrażenie ruchu. Podczas warsztatów uczestnicy będą dążyć do dekonstrukcji, łącząc różne materiały i fragmenty obrazów w celu stworzenia kompozycji oddających dynamikę i wielość perspektyw. Będziemy eksperymentować z formą, aby z pozornie prostych elementów odzwierciedlić kubistyczną wizję świata.
Koszt: bezpłatne / Obowiązują zapisy
Prowadząca: Olka Barczak
Data:
piątek, 16.05.2025, 16:00 -00:00
Wykonawca / Organizator:
Międzynarodowe Centrum Kultury / Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa
Lokalizacja:
MCK – Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
31-008 Kraków
Bilety:
Wstęp / zapisy - 5 PLN
