Pragniesz obejrzeć prawdziwe meteoryty? Zajrzeć w ich wnętrze? Zapraszamy!
Meteoryty Pułtusk, Łowicz, Morasko, Campo del Cielo i wiele, wiele innych – w zasięgu ręki!
Można też będzie zobaczyć przykłady okazów omyłkowo branych za meteoryty: odpady hutnicze, żużle, otoczaki używane do obudów ognisk, rudy darniowe czy wręcz falsyfikaty
Wystawa stała: „Budowa geologiczna obszaru krakowskiego”
Wystawa czasowa: „Fascynujący świat meteorytów!”
Program w Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie:
- godz. 18:00 – 01:00 – udostępnienie muzeum dla zwiedzających
- godz. 18.00, 19.00, 21.00, 23.00, 24.00 – Pokazy mikroskopowe: Liczy się wnętrze!
.
Podczas pokazu będzie można obserwować skały księżycowe, meteoryty, poznać różnice pomiędzy skały ziemskimi a pochodzącymi z kosmosu, dowiedzieć się czym jest chondryt i zobaczyć jak wygląda chondra. I oczywiście wiele, wiele innych!
. - godz. 20:00, 22:00 – Kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej pod hasłem „Na czym i z czego Kraków zbudowano”.
Wystawa stała
W gablotach części stratygraficzno-litologicznej, ułożonych zgodnie z chronologią okresów geologicznych, omówione są najważniejsze skały występujące w obszarze krakowskim. W każdej gablocie, oprócz okazów, znajduje się ogólny profil skał omawianego okresu z zaznaczeniem pochodzenia (osady morskie lub kontynentalne, skały magmowe). Pokrótce omówione są warunki powstania tych skał w obszarze krakowskim, a charakterystyczne dla danego okresu procesy geologiczne są dodatkowo objaśnione kolorowymi rysunkami w postaci blokdiagramów, map, przekrojów lub fotografii. Na przykład w gablotach poświęcych dewonowi i karbonowi dolnemu można zapoznać się z problematyką powstawania płytkomorskich osadów węglanowych dużej miąższości na platformie dewońsko – karbońskiej. W dwóch gablotach karbońskich, oraz w gablotach: permskiej i górnojuralskiej, zobaczyć można modele paleośrodowiskowe. W gablocie kredowej zilustrowano genezę powierzchni abrazyjnych – itd.
W części paleontologicznej znajdują się okazy najważniejszych skamieniałości – fauny, flory, skamieniałości śladowych – występujących w skałach obszaru krakowskiego. Zostały one wybrane z bogatych zbiorów archiwalnych naszego Muzeum pod kątem ich reprezentacyjności. Są one przedstawione w chronologicznym ciągu gablot, ze szczegółowymi opisami systematycznymi. (…)
Data:
piątek, 17.05.2024, 18:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie / Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa
Lokalizacja:
Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie
ul. Senacka 3
31-002 Kraków
Bilety:
Wstęp - 5 PLN