Wystawa główna opowiada w sposób chronologiczno-tematyczny dzieje Podgórza oraz terenu, na którym ukształtowało się miasto, od czasów najdawniejszych, legendarnych, aż po współczesność. Zwiedzając kolejne sale widz poznaje najważniejsze postaci, które tworzyły kulturowy dorobek Podgórza, jego samorządność i tożsamość miejsca.
Każdy z gości może wybrać dogodny dla siebie sposób zwiedzania. Opisy eksponatów oraz opisy stref uzupełnione są nagranymi komentarzami, tzw. magazynami wiedzy, oraz relacjami świadków. Historii mówionej można posłuchać przez słuchawki w wybranych punktach wystawy, a na końcu zwiedzania (sala IV) zapoznać się z filmowymi wersjami wszystkich relacji. Można też skorzystać z narracyjnej ścieżki zwiedzania z audioprzewodnikiem. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą posłuchać ścieżki z audiodeskrypcją, a osoby z dysfunkcją słuchu poznają wystawę w tłumaczeniu na Polski Język Migowy. W każdej sali jest także coś ciekawego dla najmłodszych zwiedzających: interaktywne zabawy, zagadki, miejsca niezwykłe, w których dzieci mogą poznać różne, nieraz zaskakujące, aspekty historii i tradycji miasta. Wiedzę zdobytą na wystawie można rozwijać i pogłębiać w Alchemii Miasta.
Wystawa opowiada o historii i fenomenie Podgórza – miasta wielokulturowego i wielonarodowościowego, o jego spektakularnym sukcesie przemysłowym, a także o jego mitologii i warstwie legendarnej.
W założeniu autorów wystawa ma się zmieniać, ma być uzupełniana. Będą się pojawiały nowe eksponaty, nowe relacje świadków, nowe komentarze, dzięki czemu można będzie tu wracać wielokrotnie i wciąż odkrywać coś nowego.
Wystawa stała zajmuje parter budynku – cztery sale i sień oraz salę na poziomie -1, o łącznej powierzchni około 294 m kw.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Podgórza:
- godz. 19:00 – 01:00 – zwiedzanie wystawy stałej: „Miasto pod Kopcem Kraka
Ostatnie wejście o godz. 00.00
. - godz. 19:00 i 22:00 – Najciekawsze zabytki na wystawie stałej „Miasto pod Kopcem Kraka”
Prowadzenie: Melania Tutak, Robert Gaweł, Anna Warzecha, Jakub Jastrzębski. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl Limit: 25 osób
. - godz. 21:00 i 23:00 – W Katedrze Twardowskiego – pokazy. Miejsce: dziedziniec Muzeum Podgórza
.
Czas trwania każdego pokazu – ok. 45 minut. Wstęp bezpłatny bez rezerwacji.
Pierwszym i bodaj najsłynniejszym badaczem spod Krzemionek był Mistrz Twardowski, tajemniczy krakowski alchemik. W „Noc Muzeów” przywołamy więc jego ducha, a dziedziniec Muzeum Podgórza zamieni się pod osłoną nocy w Katedrę Twardowskiego gdzie najprawdziwszy alchemik przeprowadzi swoje eksperymenty i będzie tworzyć rzeczy niezwykłe, od ogrodów które w kilka chwil urosną w zamkniętych szczelnie słojach, aż po pastę do zębów dla… słonia! W Mistrza Twardowskiego wcieli się Bartłomiej Koźniewski, na co dzień biotechnolog, zaś po godzinach popularyzator nauk chemicznych i oczywiście alchemik!
Data:
piątek, 17.05.2024, 19:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Podgórza / Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa
Lokalizacja:
Muzeum Podgórza
ul. Limanowskiego 51
30-553 Kraków
Bilety:
Wstęp - 5 PLN