Wyjątkową atrakcją wieczoru będzie możliwość zobaczenia wystawy czasowej „Cunctis patet ingressus. Zbiory Anny i Pawła Maciukiewiczów”, prezentującej kolekcję majoliki, militariów i sztuki orientalnej. To niezwykła podróż przez style, kultury i epoki.
Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w grze terenowej „Tajemnice starego kufra”, pełnej zagadek i muzealnych ciekawostek. Specjalnie dla dzieci przygotowaliśmy również warsztaty dekorowania ceramicznych talerzy, inspirowane wystawą czasową, które pozwolą stworzyć własne małe dzieło sztuki.
Nie zabraknie także działań interaktywnych. Na dziedzińcu zamkowym będzie można spróbować swoich sił w dawnych sztukach walki – łucznictwie i rzucie oszczepem – pod okiem doświadczonych rekonstruktorów z Grupy Historycznej „Jarchuk”.
Wieczór dopełnią koncerty zespołu „JAR”, który przeniesie słuchaczy w muzyczną podróż do świata słowiańskich brzmień, oraz pokazy i prelekcje poświęcone historii Polski z czasów Bolesława Chrobrego. Dzięki obecności rekonstruktorów z Grupy „Jarchuk” zobaczymy uzbrojenie, posłuchamy opowieści o dawnych bitwach i codziennym życiu wojów.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
- godz. 19:00 – 24:00 – udostępnienie obiektu dla zwiedzających
- godz. 19:30 – 23:30 – warsztaty łucznicze i oszczepnicze z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk”
- godz. 19:30- 23.30 – „Talerz pełen kolorów” – warsztaty – dekorowanie talerzy
- godz. 19:30 – 23:30 – „Tajemnice starego kufra” – gra terenowa dla rodzin
- godz. 19:00 – koncert zespołu „JAR”
- godz. 19:30 – „Państwo Polskie w czasach króla Bolesława Chrobrego” – prelekcja Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk”
- godz. 20:30 – pokaz uzbrojenia słowiańskiej drużyny Króla Bolesława Chrobrego – Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk”
- godz. 21:30 – koncert zespołu „JAR”
- godz. 22:30 – pokaz uzbrojenia słowiańskiej drużyny Króla Bolesława Chrobrego – Grupa Rekonstrukcji
Historycznej „Jarchuk”
Zamek Północny
Zwany Domem Żupnym. Powstał w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. W budynku mieściły się pomieszczenia gospodarcze, magazyny soli i łojownia – miejsce w którym górnicy pobierali paliwo do lampek górniczych. Na piętrze znajdowały się mieszkania dla administracji kopalni. Tutaj także znajdowała się zamkowa kaplica św. Stanisława, zniszczona podczas Potopu Szwedzkiego. W piwnicach znajdowało się więzienie Groch. W latach 1945-1985 działał tu lokalny ośrodka zdrowia. Od kwietnia 2024 roku, Zamek pełni funkcje ekspozycyjne. [zwiedzanie z przewodnikiem: 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00].
Polichromie
W trakcie prac remontowych na Zamku, spod grubych warstw tynków ujawniły się imponujące malowidła ścienne. To wyjątkowe odkrycie jest bardzo ważne bowiem podkreśla rangę Zamku Żupnego i jego ważnej funkcji jaką pełnił – siedziby królewskiego przedsiębiorstwa solnego Żupy Krakowskie. Malowidła, nakładające się na siebie wielowarstwowo, pochodzą od połowy XVI do XIX wieku [zwiedzanie z konserwatorem dzieł sztuki: 20.00].
Solniczki – małe arcydzieła sztuki – wystawa stała
Kolekcja solniczek ciągle się powiększa, przede wszystkim drogą zakupów choć nie brak w niej też darów.
Solniczki to dziś przedmioty powszechne i dostępne. Zupełnie inaczej było jednak w średniowieczu. W tamtym czasie zarówno sól jak i służąca do jej podawania solniczka, były niezwykle cenne, stąd też pojawiały się tylko na królewskich i książęcych dworach. Chwalono się nimi prezentując je pośród innych cennych przedmiotów. Miejsce solniczki na stole określał ceremoniał dworski nakazując jej umieszczenie przed najważniejszym uczestnikiem spotkania dla podkreślenia jego statusu.
W wieku XVII i XVIII modnym stało się ozdabianie stołów kompozycjami z kwiatów i cukrowych a potem porcelanowych figurek. Nowa moda zainspirowała twórców solniczek, którzy zaczęli nadawać im kształty: Afrykanek, pasterek i pasterzy czy zakochanych par, z pojemnikami na sól często w postaci ozdobnych koszy.
Pod koniec XVII wieku solniczki stały się elementem bardzo rozbudowanych serwisów, które w wieku XIX ograniczyły się do kilkuelementowego kompletu przyprawowego umiejscowionego na wspólnym postumencie. Taki skromniejszy zestaw mógł zagościć już na stole średniozamożnej rodziny.
Data:
piątek, 16.05.2025, 19:00 -00:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Żup Krakowskich
Lokalizacja:
Muzeum Żup Krakowskich
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
Bilety:
Bilety - 5 PLN