Będzie ona okazją do wspomnieniowej podróży w przeszłość. Program skoncentruje się na celebracji historii festiwalu, jego wkładu w rozwój sektora muzyki dawnej w Polsce oraz niezwykłych więzi, które w tym czasie powstały.
A więc świętujemy! Przede wszystkim poprzez muzykę. Proponujemy wybór wybitnych dzieł znakomitych kompozytorów, które wielokrotnie gościły już na Festiwalu Misteria Paschalia, jak najsłynniejsze bodaj w historii opracowanie sekwencji Stabat Mater autorstwa Giovanniego Battisty Pergolesiego, Membra Jesu nostri Dietricha Buxtehudego czy wybór z Leçons de Tenebrae Marca-Antoine’a Charpentiera. Nie zabraknie też utworów, które wysłuchamy po raz pierwszy, jak oratorium Michelangela Falvettiego Il diluvio universale czy Da Jesus an dem Kreuze stund Heinricha Schütza. Usłyszymy to, co festiwalowa publiczność pokochała najbardziej: pieśni pasyjne, muzykę mistrzów francuskiego baroku i włoskiego Południa.
Świętujemy relacje, bo każdy festiwal powinien przede wszystkim łączyć. Do Krakowa wracają Vincent Dumestre z Le Poéme Harmonique oraz Christophe Rousset wraz z Les Talens Lyrique – dwa znakomite zespoły, które przez lata tworzyły historię festiwalu. Ich koncerty zabrzmią odpowiednio na otwarcie i zamknięcie głównego programu festiwalu. Wraca też Leonardo García Alarcón, a po raz pierwszy wystąpią u nas Sebastien Daucé i Ensemble Correspondances. Przywiozą ze sobą program przygotowany specjalnie na Festiwal Misteria Paschalia w 2020 roku, pamiętną edycję odwołaną u początku pandemii COVID-19. Będziemy mieli okazję usłyszeć ich dwukrotnie, w tym w Kopalni Soli „Wieliczka”, co od dawna było ich wielkim marzeniem.
Świętujemy młodość, energię i świeżość wykonania, które są istotnym elementem składowym festiwalu. Zawsze dbaliśmy o to, by prezentować młodych artystów oraz by umożliwić lokalnym twórcom współpracę z największymi światowymi artystami. Obydwie te misje wypełniamy, zapraszając na festiwal Cohaere Ensemble, grupę czterech młodych charyzmatycznych artystek ze Śląska.
Nowością, o której myśleliśmy od kilku lat, będzie koncert w Wielkanoc obchodzoną w obrządku wschodnim, która w 2023 roku wypada tydzień po zakończeniu festiwalu. Został on włączony w główne pasmo wydarzeń, dlatego przyszłoroczna odsłona Misteria Paschalia potrwa dłużej niż zwykle. Koncert ten jest okazją, by wprowadzić festiwalową publiczność w muzykę dawną wschodnich regionów Europy o przepięknej i bogatej tradycji, która zbyt rzadko trafia do koncertowych programów. Zaprosiliśmy więc Ensemble Irini, młody zespół wokalny z Francji eksplorujący różnice i podobieństwa w tradycjach Wschodu i Zachodu, by połączyć je w programie poświęconym szeroko pojętej tajemnicy odrodzenia.
Program Misteria Paschalia 2023:
- Le Poeme Harmonique: STABAT MATER
Kościół św. Katarzyny | ul.Augustiańska 7,
- środa, 05.04.2023 | 19:00 – Cohaere Ensemble: LAMENTACJE FRANCUSKIE
Kościół św. Katarzyny | ul.Augustiańska 7, - czwartek, 06.04.2023 | 20:00 – Ensemble Correspondances: MEMBRA JESU NOSTRI
Filharmonia im. K. Szymanowskiego - piątek, 07.04.2023 | 20:00 – Cappella Mediterranea: IL DILUVIO UNIVERSALE
Filharmonia im. K. Szymanowskiego - sobota, 08.04.2023 | 20:30 – Ensemble Correspondances: NA DWORZE LUDWIKA XIII
Kopalnia Soli ”Wieliczka” - niedziela, 09.04.2023 | 18:00 – Les Talens Lyriques: MOZART i PRZYJACIELE
Filharmonia im. K. Szymanowskiego
Data:
wtorek, 04.04.2023 - niedziela, 09.04.2023
Godzina 20:00
Wykonawca / Organizator:
Biuro Festiwalowe
Lokalizacja:
Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
ul. Augustiańska 7
31-064 Kraków
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego
ul. Zwierzyniecka 1
31-103
Kraków
Bilety:
Bilety od - 40 PLN
