W 2019 roku przypadała 80. rocznica urodzin i jednocześnie 10. rocznica śmierci artysty. Muzeum MOCAK prezentuje jego indywidualną wystawę, w całości złożoną z prac pochodzących z Kolekcji MOCAK-u.
Stanisław Dróżdż jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki konceptualnej oraz najwybitniejszym polskim poetą konkretnym. W 2003 roku reprezentował Polskę na weneckim Biennale. W 2019 roku przypada 80. rocznica urodzin i jednocześnie 10. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji Muzeum prezentuje jego indywidualną wystawę, w całości złożoną z prac pochodzących z Kolekcji MOCAK-u.

Stanisław Dróżdż, Niepewność – Wahanie – Pewność, 1967, 80 × 80 cm każdy element, Kolekcja MOCAK-u
Tytuł Pojęciokształty to nazwa, którą artysta określał swoje prace. Czasami nadawał słowom i znakom formę przestrzenną, łącząc doświadczenie sensualne z intelektualnym. Dzięki temu ujawniał przenikanie się obu sfer.
Stanisław Dróżdż z wykształcenia był polonistą. Mimo że bardziej czuł się poetą niż artystą wizualnym, jego twórczość zaliczana jest do sztuki. Punktem wyjścia jego prac były słowa, litery, znaki interpunkcyjne i symbole matematyczne. Tworzył wydruki, odbitki, maszynopisy, obiekty, instalacje oraz prace interaktywne.
W czwartki wstęp na wystawy Kolekcji MOCAK-u: Pojęciokształty Stanisława Dróżdża i Live Factory 2: Warhol by Lupa jest darmowy. Na pozostałe wystawy obowiązuje w tym dniu bilet ulgowy.
Data:
4 stycznia 2022 - 31 grudnia 2022
Godzina 11:00
Wykonawca / Organizator:
Mocak - Muzeum Sztuki Współczesnej
Lokalizacja:
MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
ul. Lipowa 4
30-702 Kraków
Bilety:
Bilety od - 10 PLN